
Publisert:
Fra direktør til rektor
Som en del av prosessen med å tilpasse KRUS til universitets-og høyskoleloven, har tidligere direktør Johannes Elgvin, nå fått tittelen rektor.
Endringen skjer som en følge av overgangen til å innrette høgskolen etter universitets- og høyskoleloven, i tråd med tilpasningsforskriften som ble vedtatt i april.
- For KRUS betyr dette at vi blir organisert på samme måte som andre høyskoler i universitets-og høyskolesektoren – der øverste leder har tittelen rektor, sier Elgvin.
Nesten det samme
Selve stillingens ansvar og funksjon er i hovedsak uendret. Rektor vil fortsatt ha det overordnede ansvaret for virksomheten, inkludert utdanning, forskning og utvikling.
- Endringen er først og fremst en formalisering og tilpasning til universitets- og høyskoleloven, og vi håper at det bidrar til tydelighet i samhandling med andre utdanningsinstitusjoner og samarbeidspartnere, sier Elgvin.
Selv om tittelen endres, videreføres hovedansvaret og oppgavene som tidligere lå til direktørstillingen.
Den største endringen er at stillingen som rektor er et åremål, som innebærer at den er tidsbegrenset for en gitt periode. Åremålsperioden er på fire år og kan gis til samme person to ganger.
Det er høyskolestyret som skal ansette rektor og rektor svarer til høyskolestyret. Høyskolen og Justis- og beredskapsdepartementet er nå i gang med å etablere høyskolestyret som blir virksomhetens øverste organ. Høyskolen vil komme med mer informasjon om styret når det er oppnevnt.
Et viktig steg videre
Tittelendringen er ett av flere tiltak i arbeidet med å videreutvikle KRUS som høyskole og kunnskapsinstitusjon. Tidligere har KRUS ansatt to prorektorer – Veronica Haug Bekkstrand, prorektor for utdanning og Kristian Mjåland, prorektor for forskning og formidling. Sammen med Johannes Elgvin, rektor og Nina Stenvaag Leira, avdelingsdirektør for fellestjenester og fagstøtte utgjør de høyskoleledelsen ved KRUS.
- Tilpasningen til universitets- og høyskoleloven legger et viktig grunnlag for kvalitet, faglig utvikling og framtidig samarbeid – vi gleder oss til utviklingen, sier Elgvin.
