John Pratt fra New Zealand har hevdet at Skadinavia har den beste kriminalomsorgen, blant annet på grunn av den homogene kulturen i disse landen.
«Det er åpenbart at fengselsforholdene i Norge er mer humane enn i mange andre land det er naturlig å sammenligne seg med. Men de nordiske fengselsforskerne framhever at gode fysiske fengselsforhold ikke nødvendigvis betyr at det ikke er forbundet med store belastninger å sone en fengselsstraff. Skandinaviske fengsler har også dehumaniserende praksiser vi finner mindre av andre steder, som en forholdsvis utstrakt bruk av varetekt og isolasjon. Sett fra et nordisk ståsted må derfor tesen om det «skandinaviske unntaket» nyanseres. Dette reiser i sin tur spørsmålene om hvordan man ”gjør” komparativ fengselsforskning, og hvordan man håndterer de metodiske utfordringene ved slik forskning..» svarer postdoktor Jane Dullum ved Institutt for kriminologi og rettssosiologi.
KRUS' forskingsleder Berit Johnsen og Per Kristian Granheim har skrevet "Prison size and quality of life in Norwegian closed prison in late modernity"
les mer om boken her>