Programmet kan benyttes overfor kvinner som er i fengsel eller under friomsorgens kontroll. Programmet er oversatt til russisk og svensk, og finsk kriminalomsorg har underskrevet avtale med KRUS om å oversette programmet til finsk. Bildet viser forfatterne Marna Størksen og Torunn Højdahl med nye russiske og norske manualer. (Foto: Elin Viko).
VINN er akkreditert både som gruppeprogram og som individuelt program:
- Gruppeprogram i ordinær versjon er på 45 timer og 4 individuelle samtaler.
- Gruppeprogram i kortversjon har minimum 24 timer og 3 individuelle samtaler.
- Individuelt tilrettelagt program er på minimum 8 møter.
Felles nordisk grunnopplæring i programmet

Bildet: Deltakere på grunnopplæringen i september 2009
Deltakere fra fengsler og friomsorgskontor i Norge og Sverige deltok på opplæringen i programmet i september 2009. Både ansatte fra Bergen fengsel, Bredveit fengsel og friomsorgen i Akershus deltok, i tillegg til programledere fra de svenske fengslene Hinseberg, Sagsjön, Faringsö og friomsorgen i Göteborg.
Opplæringen i programmet består av gjennomgang av teori og temaer i manualene, i tillegg til Motiverende samtale, kognitiv endringsmetodikk, gruppeprosess og trening på å være observatør og gruppeleder.

(Bildet viser programledere fra Bergen og Bredtveit fengsler)
Målet med VINN er å motivere for endring. Domfelte kvinner som deltar i VINN skal få økt kunnskap om og mulighet til å se sammenhenger i livet og sammenhengen mellom flere livsområder – som rusmisbruk, vold og kriminalitet – slik at de bedre skal kunne mestre situasjoner som kan føre til kriminalitet. Det er et overordnet mål at deltakerne skal få innsikt i hva som kan gi bedre livskvalitet og større forutsigbarhet i tilværelsen.
Kort om bakgrunn
Programmer ble utgitt første gang i 2002, og var et pilotprosjekt i samarbeid med KRUS, Kriminalomsorgens sentrale forvaltning- KSF, Tyrilistiftelsen og Fredrikstad fengsel. Seinere har alle kvinnefengslene tatt programmet i bruk. Samme år ble målgruppa for VINN endret til også å gjelde domfelte kvinner med samfunnsstraff, fordi kvinner dømt til samfunnstraff hadde få egnede programmer. Friomsorgen i Akershus var det første friomsorgskontoret som tok programmet i bruk, etterfulgt av friomsorgen i Rogaland og friomsorgen i Østfold. Manualen inneholdt et nytt tema, ”Vold”, og tema ”Nettverk og relasjoner” ble endret og utvidet. Disse to temaene hadde et viktig fokus på vold i nære relasjoner, bl.a. på bakgrunn av Regjeringens handlingsplan om vold i nære relasjoner.
I 2006 ble VINN oversatt til svensk, og svensk kriminalomsorg har arrangert tre opplæringer med deltakere fra Sverige, Norge og Danmark. VINN gjennomføres ved alle de svenske kvinnefengslene og friomsorgen i Göteborg.
I utviklingen av VINN er dokumentasjon, forskning og kunnskap om målgruppa og hva som skiller domfelte kvinners behov under straffegjennomføring fra menns behov vektlagt. Kort oppsummert er det som preger kvinners straffegjennomføring i Norge korte dommer og at de er spredt plassert både i fengsler eller friomsorgskontorer. Deres kriminalitet er ofte betinget av deres livssituasjon og vanskelige relasjonelle forhold til andre.
VINN består av følgende temaer:
|
Obligatoriske temaer: |
Valgfrie temaer:
|
|
Bli kjent med hverandre |
Rus og avhengighet |
|
Identitet – Hvem er jeg? |
Barn |
|
Åpenhet og kommunikasjon |
Sorg og tap |
|
Lovbrudd, endring og valg |
Sinne |
|
Grenser |
Vold |
|
Avslutning |
Nettverk og relasjoner |
|
|
Økonomi |
|
|
Seksualitet |
I VINN vurderes den enkelte kvinnes totale livssituasjon i en helhetlig sammenheng, og derfor består programmet av mange temaer som spesielt ivaretar kvinnenes behov.
Teoretisk grunnlag for VINN programmet
VINN har grunnlag i det menneskesyn man finner innenfor humanistisk psykologi. VINN kan beskrives som multimodalt, dvs. at det tar for seg mange temaer og bygger på flere teoretiske modeller. Det at programmet er multimodalt innebærer også at det består av ulike aspekter knyttet til kvinnenes liv. Det er altså ikke bare ensidig rettet mot ett spesielt forhold. Multimodalitet har vist seg å ha en bedre virkning enn ensrettede programmer.
Endringsmodellen kan plasseres innenfor det som omtales CBT (Cognitive behavioural theory) .
Forklarings- og forståelsesmodellen i VINN er basert på Antonovskys (2000) teori om ’Opplevelse av sammenheng’, med de tre komponentene: Begripelighet, håndterbarhet og meningsfullhet (jfr. ’SOC’ – Sense Of Coherence).
Programlederstilen er fundert på metoder som forskningsresultater har vist er effektive når det gjelder relasjonsbygging og endring av atferd. Utgangspunktet er den klientsentrerte rådgivningen, tenkningen i den motiverende samtale og teorien om stadier i endringsprosesser (endringssirkelen) . Den sistnevnte tradisjonen har arbeidet fram en modell for forståelse av motivasjon og atferdsendring.
Samtidig vektlegges gruppeprosess og mestrings- og ressursfokus, dvs. at deltakerne skal få innsikt i egne og andres ressurser . Deltakerne skal lære seg å bruke sine ressurser for å kunne øke opplevelsen av sammenheng, utvikle gode relasjoner til andre og mestre risikosituasjoner. Programmet har et innhold som klart retter seg mot å forebygge kriminalitet og ser kriminalitet som et problem.